Šią vasarą iš rizikingai Lietuvos-Baltarusijos sieną kirtusio švedų lengvojo lėktuvo išmetus daugybę kalbos laisvę skelbiančių pliušinių meškiukų, šis vaikiškas žaislas tapo demokratijos ir žmogaus teisių simboliu. Baltarusijoje žodžio laisvė yra varžoma tiesmukai, brutaliai ir pasitelkiant fizinę prievartą. Tačiau žodžio laisvę galima varžyti ir rafinuotesniais būdais, tad pliušinių meškiukų reikia ne tik Baltarusijoje.
Lietuvoje viešas diskursas dėl planuojamos Visagino atominės elektrinės (VAE) parodė, jog mūsų valstybinės institucijos moka slopinti žodžio laisvę ir tai yra daroma rafinuočiau ir aukštesniu pilotažu nei kaimyninėje šalyje. „Rusijos interesų gynėjų“ etikečių klijavimas ir demagogiškas manipuliavimas patriotizmo emocija yra ne tik neetiška, bet ir griauna trapius demokratijos pamatus. Demokratijai prieštarauja ir koncesijos sutarties 13.13 punktas, kuris apriboja visuomenės teisę į informaciją.
Atominė propaganda vykdoma už viešus pinigus, o kitokia nuomonė yra visokeriopai varžoma. Ypač tai buvo daroma prieš paskelbiant referendumą. Oficialiai nuomonei nepritarančios NVO ir piliečiai viešai paskelbiami tarnaujantys kitų šalių interesams; viešai cituojami įstatymai, kurie numato baudžiamąją atsakomybę asmenims, taikos metu padedantiems kitoms valstybėms veikti prieš šalies ekonominę galią. Taip yra skleidžiama baimė ir kuriama tylėjimo kultūra, kas yra pakankamai efektyvi žodžio laisvės varžymo priemonė.
Kai kitose pasaulio šalyse žmonės masiškai protestuoja prieš atomines elektrines dėl objektyvių priežasčių, Lietuva tokiomis oficialiomis deklaracijomis rodo iškreiptą demokratijos sąvokos supratimą, todėl čia taip pat reikia draugiškų ir žodžio laisvę nešančių meškiukų.
Seime patvirtintos koncesijos sutarties 13.13 punktas apriboja visuomenės teisę į informaciją, kas užkerta kelią skaidrumui, viešoms diskusijoms ir demokratijai. Šis punktas pažeidžia Europos tarybos teisės į informaciją ir skaidrumo standartus, Aarhuso konvenciją, Europos žmogaus teisių konvenciją ir yra nesuderinamas su 2003/4 direktyva dėl visuomenės galimybės susipažinti su informacija apie aplinką. „Tai rimtas demokratijos principų pažeidimas, į kurį jau atkreipė dėmesį užsienio žurnalistai, tarptautinių organizacijų aktyvistai, akademikai ir teisininkai“ – sako visuomeninio judėjimo „Žmonės sprendžia“ vadovas Linas Balsys.
ES direktyva ir Lietuvos atsinaujinančių energetikos išteklių įstatymai numato prioritetinę plėtrą atsinaujinantiems energijos šaltiniams, ne atominei. Jei Lietuva gamintų daugiau energijos iš atsinaujinančių energijos šaltinių, realiai galėtų naudotis pirmumo teise į elektros tiekimo infrastruktūrą. Tai būtų svarus argumentas Baltarusijai ir Rusijai, kurios siekia išnaudoti Lietuvos elektros infrastruktūrą būsimų atominių elektros eksportui į Vakarus. Jei tokį signalą pasiųstume kaimynams dabar, sumažėtų jų planuojamų atominių elektrinių ekonominis patrauklumas. Taip pat tai leistų Lietuvai sušvelninti pasekmes BRELL sutarties įsipareigojimų, kurie naują atominę elektrinę su 1350 megavatų galingumo reaktoriumi dar labiau pririša prie Rusijos elektros žiedo, be kurio atominė elektrinė Lietuvoje tiesiog negalėtų veikti. „VAE negarantuotų energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos dėl šios ir daug kitų priežasčių“ – teigia Seimo narys Vidmantas Žiemelis. „Rusijos interesų gynėjų“ etiketė subliūkšta kaip tuščias burbulas atidžiau patyrinėjus situacijos specifiką.
Įvertinus šias tendencijas, Lietuvos anti-atominio judėjimo atstovai iš daugiau nei 20-ies įvairių organizacijų skiria pliušinius meškiukus VAE projekto propaguotojams, kurie daugiausia yra viešai pasisakę apie anti-atominio judėjimo „aktyvinimą“ išorinių jėgų. Tai Atominės energetikos komiteto Seime pirmininkui Rokui Žilinskui, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkui Arvydui Anušauskui, žurnalo „Valstybė“ leidėjui Eduardui Eigirdui ir žurnalistui Ridui Jasiulioniui.
Šia simboline dovana norime priminti, kad gyvename demokratiškoje valstybėje ir anti-atominiai protestai vyksta visame pasaulyje. Taip pat, kad tik vystydami energijos taupymo ir atsinaujinančios energetikos sritis Lietuva iš energijos importuotojos gali tapti energijos eksportuotoja ir gaminti švarią, saugią ir be paslėptų kaštų energiją.
Rinkėjams primename, kad spalio 14 d. kartu su rinkimais į Seimą vyks ir patariamasis referendumas dėl naujos atominės elektrinės. Iš politikų turime reikalauti visuomenei, o ne atominei industrijai, naudingų sprendimų.
AKCIJĄ INICIJAVO: GYVA.LT
PARTNERIAI:
NUORODOS:
Aplinkosaugos koalicijos atviras laiškas VSD ir Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (su VSD atsakymu): www.aplinkosauga.lt/lt/aktualijos/1138175713
Straipsnis "Kooperatyvas VAE": http://www.atgimimas.lt/Aktualijos/2012-metai-balandzio/Kooperatyvas-VAE
Pasaulio žurnalistai ir teisės į informaciją žinovai kritikuoja koncesijos sutarties straipsnį 13.13: http://gzi2.wordpress.com/2012/07/04/pasaulio-zurnalistai-komentuoja-koncesijos-sutarties-punkta-13-13/
Ataskaita apie atominės energijos mitus (anglų kalba): http://www.boell.de/downloads/Myth_of_nuclear_power_Rosenkranz.pdf
Anglies dvideginio emisijas atominėse (anglų kalba): http://timeforchange.org/co2-emission-nuclear-power-stations-electricity
Apie BRELL sutartį (rusų kalba): http://so-ups.ru/index.php?id=brell&fb_source=message
Portalas “Referendumas AE”: https://sites.google.com/site/referendumasae/
Susiję GYVA.LT straipsniai: http://www.gyva.lt/articles/category/15
Knyga “Reinventing fire” (anglų kalba), Amory Lovins, 2011