Aliejus

Gyvybiškai būtinas gerai sveikatai palaikyti

Ne taip paprasta nusipirkti gero aliejaus, nes tai, kas lentynoje atrodo gražiai ir patraukliai, iš tikro gali būti prasto skonio ir turėti mažai maistingųjų medžiagų. Dauguma prekybos centruose parduodamų aliejų yra spaudžiami aukštoje temperatūroje, naudojant cheminius tirpiklius, šviesinant, rafinuojant, pašalinant kvapą ir galiausiai pašalinant kartų skonį, atsiradusį dėl tirpiklių. Šis gamybos būdas sudėtingas, tačiau komerciškai pelningas, nes yra našesnis. Taip spaudžiamas aliejus yra pigesnis ir gali būti naudojamas ilgą laiką, tačiau tikrasis aliejaus skonis ir dauguma maistingųjų medžiagų prarandami, nes produktas yra denatūralizuotas. Dažnai tokiuose aliejuose esama ir genetiškai modifikuotų sudedamųjų dalių.

Geras aliejus yra spaudžiamas mechaniniu būdu, nekaitinant. Geriausias aliejus, toks kaip „Clearspring“, yra gaminamas šaltojo spaudimo būdu iš ekologiškai išaugintų žaliavų. Po spaudimo aliejus yra perkošiamas pašalinant nuosėdas, tada pilstomas į butelius,  dažniausiai tamsaus stiklo, apsaugančio aliejų nuo oksidacijos.

„Clearspring“ ekologiški aliejai yra šaltai spausti, nerafinuoti, be pridėtinių kvapiklių ar dažiklių ir ypatingai puikaus skonio. Juos spaudžiant išsaugoma produkto maistinė vertė: aliejuose gausu omega-3 ir omega-6 riebiųjų rūgščių, kurios yra gyvybiškai būtinos žmogui, nes dalyvauja daugybėje organizmo funkcijų: virškinimo, kraujotakos, reprodukcijos, nervų sistemos ir smegenų. Įvairiose aliejaus rūšyse yra vitamino E ir kitų antioksidantų. „Clearspring“ aliejų išskirtinę kokybę garantuoja gamintojas „Oleificio Sabo“ (Šveicarija). Šį aliejų paprasta naudoti, nes kiekvienai jo rūšiai būdingas savitas skonis ir maistingųjų medžiagų sudėtis.

„Clearspring“ aliejaus kolekcijoje yra saulėgrąžų, alyvuogių, sojų, sezamo sėklų, dygminų, moliūgų sėklų, graikinių riešutų, lazdyno riešutų, avokadų, linų sėklų, rapsų ir mišrus Omega aliejus. Kepdama naudoju specialų saulėgražų aliejų, skirtą kepimui, alyvuogių aliejų visuomet imu kaip pagrindą gamindama medaus ir garstyčių padažą šviežių daržovių salotoms, kurias dar paskaninu keliais moliūgų sėklų ar graikinių riešutų aliejaus lašais. Kvapnaus skrudintų sezamo sėklų aliejaus įlašinu į sriubas bei troškinius, o salsvo skonio lazdyno riešutų aliejų naudoju desertams, pavyzdžiui, užpilu trintas braškes (ar žemuoges) su medumi. 

Mano favoritas - graikinių riešutų aliejus. Jame gausu seleno, fosforo, magnio, zinko, geležies ir kalcio, įvairių vitaminų B, vitamino C, omega-3 riebiųjų rūgščių, taip pat antioksidantų. Pasak mokslininkų, reguliarus graikinių riešutų aliejaus vartojimas gerina kraujotaką, mažina širdies ligų riziką, stabdo uždegiminius procesus, padeda palaikyti hormonų balansą, gerina odą ir stabdo senėjimo procesus organizme. 

Kitas mano favoritas - skrudintų moliūgų sėklų aliejus. Šis aliejus taip pat yra labai geras cinko, fosforo, magnio, mangano, vario ir geležies šaltinis, ypač vertinamas dėl omega-3 riebiųjų rūgščių. Teigiamai veikia odą, mažina blogojo cholesterolio kiekį, turi antimikrobinių savybių. Mokslininkai pastebėjo, jog moliūgų sėklų vartojimas teigiamai veikia prostatą, kepenis bei palengvina artritu sergančių žmonių būklę. 

| atgal | į viršų | spausdinti |